Vánoční honba za pokladem je skvělý způsob, jak proměnit tradiční rozbalování dárků v nezapomenutelný zážitek. Místo jednoduchého rozdávání dárků můžete připravit dobrodružství plné indicií, hádanek a skrytých pokladů. Tento způsob zábavy ocení děti i dospělí a z vánočního večera se stane nezapomenutelná hra.
Jak na to – plánování
Nejprve si promyslete, jaké dárky budete chtít schovat a kde je umístíte. Připravte si plán s jasnými kroky, aby hra byla plynulá a zároveň dostatečně náročná a aby atraktivita dárků postupně gradovala. Ideální je rozdělit hru na jednotlivé části, které hráče postupně povedou k cíli. Každý nalezený poklad může obsahovat další nápovědu, která je nasměruje k dalšímu stanovišti. Pokud chcete hru oživit, zkuste pro indicie využít tematické vánoční hádanky, jednoduché šifry nebo dokonce mapu pokladu. Celková délka a obtížnost hry závisí na věku a počtu hráčů.
Kam schovat dárky?
Výběr míst, kam dárky ukryjete, je klíčovým prvkem celé hry. Mělo by jít o místa, která nejsou příliš zřejmá, ale zároveň nejsou nemožná k nalezení. Mohou to být také místa, kolem kterých běžně chodíte. Zde je několik tipů na zajímavé skrýše:
- Za vánočním stromkem
- Mezi knihy v knihovně
- Pod pohovkou
- V ledničce nebo mrazáku
- Uvnitř pračky nebo sušičky
- Do botníku
- V troubě nebo mikrovlnce
- Ve skříni s oblečením
- Do kufru auta
- Na lustru
- Za závěsem v koupelně
- Na vysoké skříni
- Uvnitř prázdného obalu od cereálií
- V batohu nebo kufru, který běžně nepoužíváte
- Pod kobercem nebo rohožkou
- V dětské hračce s úložným prostorem (např. domeček pro panenky)
- Uvnitř dětské stavebnice (např. mezi kostičkami Lega)
- V boxu s nářadím
- Za rámem obrazu nebo zrcadla
- Zajímavým místem může být skrýš pod podstavcem na jídlo u stolu. Celý večer byl dárek tak blízko 🙂
Jak vytvořit nápovědy a úkoly
Nápovědy by měly být zábavné, hravé a ideálně trochu tajemné. Mohou být rýmované, dvojsmyslné, nebo šité na míru obdarovanému. Každý dárek může obsahovat nápovědu k dalšímu dárku. Dárek může být také součástí další nápovědy, např. pokud je dárek kniha, může být nápověda číslo strany a řádku.
Aby byla honba zábavná, zapojte kreativitu do tvorby indicií. Kromě hádanek a básniček můžete použít také obrázky, šifry nebo malé rébusy. Například:
- Puzzle: Rozstříhejte obrázek, který po složení ukáže místo další skrýše.
- Mapa: Nakreslete mapu s označením klíčových bodů v domě nebo na zahradě.
- Křížovka: Do tajenky zakomponujte slovo označující místo ukrytí pokladu.
- Skládačka ze slov: Schovejte jednotlivá písmena nebo slova do různých míst a nechte hráče složit celou zprávu.
Jak zakončit hru
Nezapomeňte na slavnostní zakončení honby. Poslední poklad může být největší dárek nebo krabička s malými překvapeními pro všechny hráče. Závěr hry si můžete zpříjemnit vánoční hudbou, slavnost ním přípitkem nebo společným focením s nalezenými dárky. Honba za pokladem přináší nejen radost z obdarování, ale také zábavu, spolupráci a dobrodružství. Zapojíte všechny zúčastněné a oživíte vánoční tradice. Navíc je to způsob, jak zapojit fantazii a kreativitu do svátečních oslav, což ocení hlavně děti. Tak co, pustíte se letos do vánoční honby za pokladem? 🎄
Zdroj foto: Freepik