Místa, kde se natáčel Harry Potter

Sága o Harrym Potterovi, která okouzlila miliony lidí po celém světě, byla natáčena na mnoha působivých a historických místech ve Velké Británii. Tyto lokace dodaly filmům autentickou atmosféru a magický nádech, který si fanoušci zamilovali. V tomto článku se podíváme na některá z nejikoničtějších míst, kde se točil Harry Potter.

Alnwick Castle

Hrad v Bradavicích

Alnwick Castle v Northumberlandu je jedním z hlavních míst, která byla použita pro exteriéry Bradavic. Hrad se objevil v prvních dvou filmech, „Harry Potter a Kámen mudrců“ a „Harry Potter a Tajemná komnata“, zejména ve scénách s lekcemi létání na košťetech a dalších venkovních aktivitách studentů.

Historický význam

Alnwick Castle je druhým největším obydleným hradem v Anglii, s historií sahající až do 11. století. Je domovem vévody z Northumberlandu a je otevřen veřejnosti, což umožňuje fanouškům prozkoumat jeho nádherné interiéry a okolní zahrady.

Hrad Alnwick

Katedrála Gloucester

Interiéry Bradavic

Gloucester Cathedral byla využita pro natáčení mnoha interiérových scén v Bradavicích. Katedrála se objevuje v různých filmech série, včetně scén z Tajemné komnaty a místnosti se zrcadlem z Erisedu. Její nádherné gotické klenby a architektura poskytly ideální kulisy pro kouzelnickou školu.

Architektonický skvost

Gloucester Cathedral je jednou z nejvýznamnějších gotických staveb v Anglii. Postavena byla ve 12. století a její nádherné vitráže a složité detaily přitahují návštěvníky z celého světa.

Katedrála Gloucester

King’s Cross Station

Nástupiště 9¾

King’s Cross Station v Londýně je ikonickým místem, kde studenti Bradavic nasedají na Bradavický expres. Nástupiště 9¾, kde Harry a jeho přátelé prochází zdí, aby se dostali na svůj vlak, je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst spojených s Harrym Potterem.

Současná atraktivita

Na King’s Cross Station najdete speciální označení nástupiště 9¾ a repliku zavazadlového vozíku, který jako by mizel ve zdi. Toto místo je oblíbenou turistickou atrakcí, kde se fanoušci rádi fotí a kupují suvenýry v nedalekém obchodě.

Lacock Abbey

Bradavické interiéry

Lacock Abbey v hrabství Wiltshire byla použita pro natáčení několika interiérových scén z Bradavic. Například chodby kláštera se objevují ve filmech jako místa, kde se studenti procházejí a diskutují o různých záležitostech. Některé učebny a laboratoře také pocházejí z tohoto historického místa.

Historie a architektura

Lacock Abbey byla založena ve 13. století a později přeměněna na soukromé sídlo. Její nádherná architektura a historický význam ji činí oblíbenou destinací pro turisty i filmové štáby.

Katedrála Durham

Velká síň a další scény

Durham Cathedral je dalším významným místem, které bylo využito pro natáčení interiérových scén Bradavic. Její mohutné pilíře a majestátní prostor byly použity pro různé scény, včetně těch ve Velké síni.

Kulturní dědictví

Katedrála byla postavena v 11. století a je jednou z nejlepších ukázek normanské architektury v Anglii. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a její nádherné interiéry přitahují milovníky historie i filmové nadšence.

Cliffs of Moher

Jeskyně s viteálem

Cliffs of Moher v Irsku byly použity pro natáčení scény v „Harry Potter a Princ dvojí krve“, kde Harry a Brumbál hledají jeden z Voldemortových viteálů. Tyto dramatické útesy poskytly perfektní kulisu pro temnou a napínavou scénu u jeskyně.

Přírodní krása

Cliffs of Moher jsou jednou z nejznámějších přírodních památek v Irsku. Tyčí se 214 metrů nad Atlantským oceánem a nabízejí úchvatné výhledy a turistické trasy pro návštěvníky.

Christ Church College, Oxford

Velká síň Bradavic

Christ Church College v Oxfordu je jedním z nejznámějších univerzitních kolejí na světě. Její jídelna byla inspirací pro Velkou síň v Bradavicích, i když scény samotné byly natočeny v ateliérech. Když navštívíte Christ Church, můžete si prohlédnout působivý prostor, který inspiroval tuto ikonickou část Bradavic.

Schodiště

Schodiště vedoucí do Velké síně v Bradavicích bylo také natáčeno v Christ Church College. Tato scéna je viditelná v několika filmech, včetně momentu, kdy Harry, Ron a Hermiona poprvé vstupují do školy.

Christ Church College, Oxford

Leadenhall Market, Londýn

Příčná ulice

Leadenhall Market, historický trh v centru Londýna, byl použit pro exteriéry Příčné ulice v prvním filmu „Harry Potter a Kámen mudrců“. Konkrétně se zde nachází vstup do Děravého kotle, kouzelnické hospody, která slouží jako vstupní brána do Příčné ulice.

Architektura a atmosféra

Leadenhall Market se vyznačuje nádhernou viktoriánskou architekturou a je oblíbeným místem pro turisty. Trh je stále aktivní a nabízí různé obchody a restaurace.

Millennium Bridge, Londýn

Útok Smrtijedů

Moderní pěší most přes Temži Millennium Bridge v Londýně, se objevil ve filmu „Harry Potter a Princ dvojí krve“. Ve filmu je most zničen během útoku Smrtijedů na Londýn. Tato dramatická scéna ukázala moderní architekturu ve světě kouzel.

Moderní symbol Londýna

Millennium Bridge je jedním z ikonických moderních mostů v Londýně, který spojuje katedrálu svatého Pavla s galerií Tate Modern. Je oblíbeným místem pro procházky a nabízí úchvatné výhledy na město.

Viadukt Glenfinnan, Skotsko

Bradavický expres

Glenfinnan Viaduct je ikonický železniční most ve Skotsku, který se objevuje ve filmech jako trať Bradavického expresu. Scény, kde Harry a jeho přátelé cestují do Bradavic, byly natočeny na tomto působivém viaduktu.

Skotská krajina

Glenfinnan Viaduct se nachází v nádherné skotské krajině a je oblíbenou destinací pro turisty. Můžete si zde vychutnat pohled na projíždějící parní vlaky a užít si krásu okolní přírody.

Bodleian Library, Oxford

Knihovna v Bradavicích

Bodleian Library v Oxfordu byla použita pro natáčení scén z knihovny v Bradavicích. Konkrétně se zde natáčely scény, kde Harry a jeho přátelé pátrají po informacích v zakázaném oddělení.

Knižní poklad

Bodleian Library je jednou z nejstarších knihoven na světě a obsahuje miliony knih a rukopisů. Je to fascinující místo pro milovníky knih a historie.

Zdroje fotografií v článku: Pixabay, Freepik, Unsplash

By Zdeněk Dvorský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.